ShowBiz & Sports Celebs Lifestyle

Hot

Aldi or Walmart? Rachel Cruze Says This Retailer Is Cheaper in 2025

Main Image

- - - Aldi or Walmart? Rachel Cruze Says This Retailer Is Cheaper in 2025

Nicole SpectorJune 27, 2025 at 6:04 AM

PeopleImages / iStock.com

Walmart and Aldi are two of the greatest titans in the world of groceries. Both stores are known for offering competitive prices on food items. But which retailer boasts the best bargains? It really depends.

Find Out: What $100 in Groceries at Costco Will Cost You at Walmart

Read Next: 6 Things You Must Do When Your Savings Reach $50,000

On her blog on Ramsey Solutions, financial expert Rachel Cruze gave readers a by-the-cent price comparison on 29 grocery items to find which retailer offered the best prices: Aldi or Walmart. Pitting the two retailers not only revealed the winner but showed the money-saving power of price comparison when shopping.

Bacon

Aldi's price: $4.35 for a 12-ounce package

Walmart's price: $3.97 for a 12-ounce package

Winner: Walmart

Be Aware: 7 Overpriced Grocery Items Frugal People Should Quit Buying in 2025

Chicken

Aldi's price: $3.49 per pound

Walmart's price: $4.64 per pound

Winner: Aldi

Ground Beef

Aldi's price: $4.69 per pound

Walmart's price: $5.75 per pound

Winner: Aldi

Eggs

Aldi's price: $3.47 per dozen

Walmart's price: $3.47 per dozen

Winner: Tie

2% Milk

Aldi's price: $2.78 per gallon

Walmart's price: $2.78 per gallon

Winner: Tie

Almond Milk

Aldi's price: $2.29 for 64 fluid ounces

Walmart's price: $2.63 for 64 fluid ounces

Winner: Aldi

Butter

Aldi's price: $3.75 for a pack of four sticks

Walmart's price: $3.96 for a pack of four sticks

Winner: Aldi

Sour Cream

Aldi's price: $1.85 for 16 ounces

Walmart's price: $1.97 for 16 ounces

Winner: Aldi

Shredded Cheddar Cheese

Aldi's price: $2.79 for 12 ounces (23 cents per ounce)

Walmart's price: $1.97 for 8 ounces (25 cents per ounce)

Winner: Aldi

Ice Cream

Aldi's price: $2.95 for 1.5 quarts

Walmart's price: $2.97 for 1.5 quarts

Winner: Aldi

Apples

Aldi's price: $2.99 for a 3-pound bag of Gala apples

Walmart's price: $3.84 for a 3-pound bag of Gala apples

Winner: Aldi

Oranges

Aldi's price: $3.59 for 3-pound bag of mandarin oranges

Walmart's price: $3.97 for 3-pound bag of mandarin oranges

Winner: Aldi

Bananas

Aldi's price: 73 cents per pound

Walmart's price: 74 cents per pound

Winner: Aldi

Bell Peppers

Aldi's price: $2.49 for multicolored three-pack

Walmart's price: $2.96 for multicolored three-pack

Winner: Aldi

Spinach

Aldi's price: $1.55 for 8-ounce bag (19 cents per ounce)

Walmart's price: $1.98 for 10-ounce bag (20 cents per ounce)

Winner: Aldi

Chicken Broth

Aldi's price: $1.85 for 32 ounces

Walmart's price: $1.98 for 32 ounces

Winner: Aldi

White Rice

Aldi's price: $2.65 for a 3-pound bag (88 cents per pound)

Walmart's price: $1.77 for a 2-pound bag (89 cents per pound)

Winner: Aldi

Black Beans

Aldi's price: 85 cents for a 15.5-ounce can

Walmart's price: 86 cents for a 15.5-ounce can

Winner: Aldi

Pasta

Aldi's price: 98 cents for a 1-pound box

Walmart's price: 98 cents for a 1-pound box

Winner: Tie

Pasta Sauce

Aldi's price: $1.65 for 24 ounces

Walmart's price: $1.67 for 24 ounces

Winner: Aldi

Flour

Aldi's price: $2.35 for a 5-pound bag

Walmart's price: $2.38 for a 5-pound bag

Winner: Aldi

Coffee

Aldi's price: $5.69 for a 12-ounce bag

Walmart's price: $5.97 for a 12-ounce bag

Winner: Aldi

Gluten-Free Bread

Aldi's price: $6.99 for 20-ounces (35 cents per ounce)

Walmart's price: $6.74 for 18 ounces (37 cents per ounce)

Winner: Aldi

Peanut Butter

Aldi's price: $1.99 for 18 ounces (11 cents per ounce)

Walmart's price: $1.94 for 16 ounces (12 cents per ounce)

Winner: Aldi

Cheese Crackers

Aldi's price: $3.79 for a 21-ounce family-size box

Walmart's price: $4.22 for a 21-ounce family-size box

Winner: Aldi

Paper Towels

Aldi's price: $6.29 for six double rolls

Walmart's price: $9.46 for six double rolls

Winner: Aldi

Toilet Paper

Aldi's price: $7.49 for 12 mega rolls

Walmart's price: $9.98 for 12 mega rolls

Winner: Aldi

Trash Bags

Aldi's price: $5.70 for 40-count

Walmart's price: $7.44 for 40-count

Winner: Aldi

Dish Soap

Aldi's price: $2.09 for 24 fluid ounces (9 cents per ounce)

Walmart's price: $2.46 for 28 fluid ounces (9 cents per ounce)

Winner: Tie

Total Difference

Aldi's price: $94.21

Walmart's price: $105.45

Winner: Aldi, with savings of $11.24

Trending Now: Suze Orman's Secret to a Wealthy Retirement--Have You Made This Money Move?

Price Comparison Really Does Help You Save Money

Cruze really hit home the point — and importance — of price comparison. We recommend practicing this whenever possible when deciding between two retailers that both boast low, competitive prices. You can do Walmart vs. Amazon, Costco vs. Sam's Club, Home Depot vs. Ace Hardware…and the list goes on!

More From GOBankingRates

6 Summer Clothing Items You Should Buy at Costco Now

8 Dollar Tree Items Retirees Need To Buy Ahead of Summer 2025

How Middle-Class Earners Are Quietly Becoming Millionaires -- and How You Can, Too

4 Low-Risk Ways To Build Your Savings in 2025

This article originally appeared on GOBankingRates.com: Aldi or Walmart? Rachel Cruze Says This Retailer Is Cheaper in 2025

Read original article


Source: AOL Money

We do not use cookies and do not collect personal data. Just news.